حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

فناوری نانو از نگاه مردم (بخش اول)

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ تعداد بازدید : ۸۳۰
تعداد رای : ۱
یکی از نکاتی که هنگام ورود یک فناوری جدید به جامعه باید مورد توجه قرار گیرد، بازخورد مردم جامعه نسبت به فناوری و تصویر ذهنی آنها در خصوص فناوری جدید است. در موارد متعددی مشاهده شده است که بدون توجه به جایگاه یک فناوری یا محصول جدید نزد مردم و بازخورد آنها، محصول وارد بازار شده و در نتیجه از جایگاه مطلوبی در بازار برخوردار نبوده است. در این گزارش نظر عموم مردم جامعه در خصوص فناوری نانو بررسی می‎شود.
در این گزارش، نظر عموم مردم جامعه در خصوص فناوری نانو بررسی شده است. بدین منظور به بررسی مطالعه‌ای که توسط ستاد توسعه فناوری نانو در سال 1395 و در سطح شهر تهران با عنوان "سنجش میزان آگاهی، تصویر ذهنی و رفتار خرید نسبت به فناوری نانو" برای نخستین بار در کشور انجام شده، پرداخته میشود. با توجه به حجم بالای دستاوردها و یافته‌های تحقیق، نتایج این تحقیق که با جامعه نمونه 1200 نفر در سطح شهر تهران اجرا گردیده طی چند مرحله، ارایه خواهد شد.

نانو رتبه سوم در شناخت فناوری
15% از مخاطبان تحقیق بیان کرده‌اند که قادر به تعریف مفهوم فناوری نانو هستند و 64% از آنها نام این فناوری را شنیده‌اند. 

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

از منظر شناخت فناوری، نانو رتبه سوم را در بین 7 فناوری ذکر شده در نظرسنجی، به خود اختصاص داده است. پس از انرژی هسته‌ای و سلول‌های بنیادی، فناوری نانو سومین فناوری است که مردم تهران، یا نام آنرا شنیده‌اند و یا می‌توانند در چند جمله مفهوم آنرا بیان کنند. 

تصویر ذهنی نسبت به فناوری نانو

اولین واژه‌ای که با شنیدن عنوان "نانو" به ذهن شما خطور می‌کند چیست؟ در حدود 17% از مخاطبان این تحقیق، "بسیار ریز و کوچک" را بعنوان اولین واژه با شنیدن اسم نانو، بیان کردند. پس از آن، علم و فناوری دومین تصویر از نانو با 16% سهم بود.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

نکته جالب توجه اینجاست که در حدود 10% مخاطبان، جوراب را بعنوان ذهنیت از نانو به خاطر داشتند و 21% نیز هیچ ذهنیتی از شنیدن نانو نداشتند.
صنعت نساجی، دروازه ورود فناوری نانو در زندگی مردم
نظر مخاطبان در خصوص کاربردهای فناوری نانو در صنایع مختلف بدین صورت است که در حدود 43% از مخاطبان تحقیق، صنعت نساجی را به عنوان اولین کاربردی که از فناوری نانو به خاطر می‌آورند، ذکر نموده و پس از آن صنایع پزشکی و دارویی (15%) و آرایشی و بهداشتی (7%) قرار دارند. به عبارت دیگر صنعت نساجی و محصولات این حوزه، اصلی‌ترین محصولاتی هستند که مردم را با فناوری نانو مواجه نموده و وارد زندگی مردم شده‌اند. 

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)