حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

مسیر یک ایده تا خلق ثروت، گفتگو با دکتر مهدی رحمانی، مدیر عامل شرکت "رنگین نانو نهال"

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ تعداد بازدید :‌ ۹۸۲۸
دکتر مهدی رحمانی، مدیر عامل شرکت رنگین نانو نهال در سال 1395 بنای تاسیس یک شرکت نوپای نانویی را برپا کرد و تاکنون دستاوردهای علمی و فنی بسیاری در زمینه تولید رنگ‎های پودری الکترواستاتیک کسب نموده است. در گفتگوی پیش رو، دکتر رحمانی به بیان تجربیات خود در خصوص فعالیت‎هایش در حوزه نانو می‎پردازد و دیدگاه‎های خود را در این زمینه بیان می‎کند.
شرکت رنگین نانو نهال، مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، با بهره‎گیری از دانش مهندسی رنگ‎های پودری الکترواستاتیک و همچنین خواص و قابلیت‎های نانوذرات، اقدام به ساخت "رنگ پودری الکترواستاتیک آنتی‎باکتریال نانوساختار"، "رنگ پودری الکترواستاتیک ضدخوردگی‎ نانوساختار" و محصولات متنوع دیگری در صنعت رنگ‎های پودری الکترواستاتیک نموده است. این پوشش‎ها ضمن ارتقای کیفیت، بهبود خواص و نوآوری در صنعت؛ بعنوان یکی از نخستین محصولات صادراتی نانویی کشور مطرح هستند. مجموعه رنگین نانو نهال شامل واحدهای تحقیق و توسعه، واحد نانو، واحد تولید، واحد بازاریابی و فروش است. تیم مدیریتی این شرکت متشکل از فارغ‎التحصیلان تحصیلات تکمیلی با تخصص‎های نانو، شیمی، مدیریت و بازاریابی بوده و دارای اهداف، برنامه و آرمان‎های مشخص کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و استراتژیکی هستند.
دکتر مهدی رحمانی، مدیر عامل این شرکت، از دانش آموختگان دکترای تخصصی رشته شیمی است. او تیم اجرایی رنگین نانو نهال را در سال ١٣٩5 تشکیل داد و تاکنون دستاوردهای علمی و فنی بسیاری در زمینه رنگ‎های پودری الکترواستاتیک کسب نموده است. دکتر رحمانی در این مصاحبه به بیان تجربیات خود در خصوص فعالیت‎هایش در حوزه نانو می‎پردازد و دیدگاه‎های خود را در زمینه صنعت نانو بیان می‎کند.

filereader.php?p1=main_037a595e6f4f0576a

نقطه آغازین شما برای ورود به کسب‎وکار چه بود؟ روند شکل‎گیری کسب‎وکارتان چگونه بوده است؟
ایده اجرای جدی تیم رنگین نانو نهال و ورود به حوزه کسب‎وکار در روز برگزاری چهارمین دوره مجمع اقتصاد نانو ایران در مرداد ١٣٩٥ به ذهنم رسید. در واقع از اوایل سال ٩٤، تحقیقات علمی را در ارتباط با شیمی، نانو و رنگ پودری شروع کرده، طی یک سال و نیم موفق به ثبت ٦ اختراع نانویی در صنعت رنگ شدم و بعد از چهارمین مجمع اقتصاد نانو تصمیم قطعی برای ورود به این کسب‎وکار را در دستور کار قرار دادم.
برای نیل به این هدف، احتیاج به دو بازوی قدرتمند در تولید و فروش محصول داشتم. لذا با دو نفر از دوستانم که در این مورد تجربه، تخصص و دانش عالی داشتند، موضوع را مطرح و نهایتا بعد از انعقاد چندین جلسه و بررسی همه ابعاد طرح، برای اجرای این تصمیم به اتفاق نظر رسیدیم.
پله پله اهداف را تدوین کردیم و براساس تخصص و تجربه؛ شرح وظایف تیم مشخص شد و کار را شروع کردیم. بدین ترتیب نمونه‎سازی، بازاریابی و اخذ تاییدیه‎ها، از طریق سه کانال تخصصی پیگیری و اقدام شد. ما حتی به ماشین‎سازی روی آوردیم. برای نمونه‎سازی احتیاج به اکسترودر آزمایشگاهی داشتیم و باتوجه به قیمت بالای نمونه‎های خارجی و محدودیت‎های مالی که داشتیم؛ تصمیم به مهندسی معکوس و بهبود خواص و ارتقای راندمان گرفتیم. با مشورت و همکاری یکی دیگر از دوستان، موفق به ساخت اولین اکسترودر رنگ پودری مخصوص پوشش‎های پودری نانوساختار الکترواستاتیک شدیم.
رنگین نانو نهال از مهر ماه ١٣٩٥ بعد از داوری تخصصی و حمایت مدیران محترم در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن مستقر شد، برای دو محصول تاییدیه نانومقیاس اخذ کرد و طی یکسال اخیر در ٤ نمایشگاه خارجی، ٤ فن بازار ملی و سه نمایشگاه داخلی شرکت نموده و تلاش کردیم محصولاتمان را به بازار معرفی کنیم.
تاکنون تیم رنگین نانو نهال ضمن عرضه‎ی محصولات خود در کشور، موفق به فروش دانش فنی به چین، صادرات محصول نانوساختار به جمهوری آذربایجان و عقد قرارداد فروش محصول به کشور عمان نیز گردیده است.

filereader.php?p1=main_70f250e2d762fbde8

انگیزه و هدف اصلی شما از ورود به این کسب و کار چه بود؟
صادقانه عرض کنم، انگیزه اصلی همه ما توسعه کسب‎وکار دانش پایه، درآمدزایی مطلوب و کارآفرینی است تا ان‎شاءالله بتوانیم برای صنعت کشورمان خدمت شایسته‎ای انجام دهیم.

چه عواملی را سبب موفقیت خود می‎دانید؟
ما هنوز به همه اهدافمان نرسیده‎ایم، ولی جایگاه فعلی ما نتیجه برنامه‎ریزی دقیق، کار علمی، مشورت و جلسات تخصصی، تلاش مضاعف همه اعضا، توکل‎، از خودگذشتگی، بلند پروازی و البته دعای خیر پدر و مادرهایمان است.

در این مسیر آیا تاکنون با شکست مواجه شده‎اید؟ واکنش شما در برابر مشکلات و شکست‎ها چیست؟
نکته جالب در خصوص تیم ما، سه دیدگاه و نگرش متفاوت بین ما سه نفر است. بلند پروازی و ایده‎آلیسم منطقی، محافظه‎کاری و محاسبه‎گری هر سه در دیدگاه‎های ما وجود دارد. مجموع این سه نگرش، لطف خدا و برنامه‎ریزی‎های دقیق، به ما بسیار کمک کرده و خوشبختانه تاکنون طعم شکست را نچشیده‎ایم. ما سعی می‎کنیم پیشگیری کنیم، نه درمان!

آیا در فعالیت‎های شما خلاقیت و نوآوری وجود داشته؟ چه عواملی را در بروز خلاقیت موثر می‎دانید؟
بله، در واقع می‎توان گفت ما فقط دنبال خلاقیت هستیم! خلاقیت هم در تیم مدیریتی‎مان و هم تیم پرسنلی! باز گذاشتن سقف آرزوها و ایده‎ها، اعتماد به توانایی افراد برای رسیدن به هدف بزرگی که تعیین شده، همگی سبب بروز خلاقیت موثر هستند.

مهمترین موانعی که ممکن است بر سر راه یک شرکت تازه تاسیس نانویی قرار بگیرد چیست؟
به نظر بنده، در گام اول شناخت بازار مهمترین عامل موفقیت یا شکست است! با شناخت نیاز بازار می‎توان تیم اجرایی مناسب را فراهم کرد و متناسب با آن برنامه مالی را تنظیم کرد. در گام دوم، محدودیت‎های مالی شرکت‎های تازه تاسیس، آسیب بعدی است!
بسیار عالی؛ اما در مورد شرکت؛ در مورد فعالیت‎های شرکت خود توضیح بفرمایید.
شرکت رنگین نانو نهال با تمرکز بر پوشش‎های پودری الکترواستاتیک، با شناسایی چالش‎های صنعتی کشور، اقدام به تحقیق و توسعه و تولید رنگ‎های پودری الکترواستاتیک حاوی نانوترکیبات نوساختار نموده و هم اکنون محصولات خود را در داخل و خارج از کشور به فروش می‎رساند.

موفقیت‎های اخیر شما در شرکت چه بوده است؟
اخذ دو تاییدیه نانومقیاس، اخذ تاییدیه‎های استاندارد از آزمایشگاه‎های دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه رازی، آزمایشگاه زیست محصول و پژوهشگاه رنگ و پوشش ایران، فروش دانش فنی در کشور چین و صادرات محصولات نانوساختار را می‎توانم به‎عنوان برخی از دستاوردهای اخیر رنگین نانو نهال نام ببرم.
لطفا قدری در مورد حضور شرکت در نمایشگاه چاینانو 2017 برای ما صحبت کنید. با چه محصولاتی در این نمایشگاه حاضر شدید؟
ما تجربه حضور در نمایشگاه‎های چین، ژاپن و کره جنوبی را داشتیم. از سویی به قابلیت‎ها و ارزش محصولاتمان ایمان داریم و با اخذ تاییدیه‎های لازم، اعتماد بنفس‎مان هم قابل قبول است و آماده‎ی رقابت با رقبای خارجی هستیم! با این پشتوانه تخصصی و علمی، با توکل بر خدا و ائمه اطهار؛ و با هدف توسعه کسب‎وکار، با حمایت‎های بی‎نظیر ستاد توسعه فناوری نانو ایران و زحمات کم‎نظیر مدیریت و پرسنل دفتر توسعه فناوری نانو ایران در چین، در نمایشگاه چاینانو 2017 شرکت کردیم و پوشش‎های پودری الکترواستاتیک آنتی‎باکتریال و ضدخوردگی را به‎عنوان محصولاتی هایتک در این نمایشگاه، ارائه نمودیم.

مشابه خارجی محصولات شرکت شما در غرفه کدام شرکت‎ها دیده می‎شد؟
جای بسی خوشحالی و غرور است که محصولات ما هیچ رقیب خارجی در نمایشگاه نداشته است!

filereader.php?p1=main_5516adb142fcb18a0

در این رویداد با چه شرکت‎هایی و در چه خصوص مذاکره داشتید؟
در این نمایشگاه با چند شرکت مذاکرات جدی‎ای برای فروش محصول داشتیم. یک شرکت کشتی‎سازی، یک شرکت لوازم خانگی بزرگ، یکی از شرکت‎های راه آهن و چند سرمایه‎گذار چینی.

آیا مذاکرات شما منجر به عقد قرارداد و یا هرگونه همکاری شد؟ مذاکرات قبلی شرکت در دوره‎های گذشته چه بوده است؟ آیا این مذاکرات منجر به همکاری شده است؟
قطعا هیچ مذاکره‎ای در روز نخست منجر به عقد قرارداد نمی‎شود! ولی طرفین می‎توانند برای ادامه گفتگو یا قطع مذاکره تصمیم‎گیری کنند.
شرکت رنگین نانو نهال در پیگیری و ادامه گفتگوهای نمایشگاه نانو شانگهای خرداد ٩٦، موفق به عقد قرارداد فروش دانش فنی و راه‎اندازی دو خط تولید در چین گردید. همچنین یک قرارداد فروش رنگ و اخذ نمایندگی تجهیزات آزمایشگاهی نیز با یک شرکت بزرگ چینی منعقد گردید.

چه میزان از بازار محصولات نانویی شرکت شما در چین و سایر کشورهای منطقه تخمین زده می‎شود؟
در حال حاضر آمار دقیقی از بازار مصرف چین در دسترس نیست ولی ما در قراردادمان تولید و ارائه سالیانه حداقل ٥٠٠ تن پوشش نانوساختار در چین را متعهد هستیم و برای توسعه شش برابری طی سه سال در این کشور، برنامه داریم.
با چه شرکت‎هایی و به چه میزان از حجم مبادلات رسیده‎اید؟ فروش محصول داشتید یا دانش فنی؟
قرارداد فروش دانش فنی و راه‎اندازی خط تولید در یک همکاری مشترک به ارزش ده میلیون یوان همراه با ٥٠٠ تن تولید سالیانه با یک شرکت خصوصی چینی.

ثبت اختراعات شما در شرکت در رابطه با چه محصولاتی است؟
بنده شش اختراع نانویی در صنعت رنگ و پوشش به ثبت رسانده‎ام که پوشش‎های آنتی‎باکتریال، ضدخوردگی، ضدامواج الکترومغناطیسی، برخی از آنهاست.

چه عواملی در موفقیت یک شرکت نوپای نانویی موثر است؟
اگر بخواهم نتایج تجارب علمی بیست و پنج ساله‎ام و تجربه کاری تخصصی نانویی دو ساله را در چند تیتر خلاصه کنم، باید عرض کنم:
تیم متخصص کاری
شناخت بازار
برنامه‎ریزی
کار تیمی تخصصی
همگی عوامل موثر در موفقیت یک شرکت نوپای نانویی است.

حمایت‎های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو را چه طور ارزیابی می‎کنید؟
به لطف خدا ما در دورانی کار را شروع کردیم که یک سازمان منظم، دقیق، دلسوز و حامی به نام "ستاد ویژه توسعه فناوری نانو" وجود دارد. در اوایل صحبت‎هایم عرض کردم، واقعا حمایت‎های بی‎نظیر ستاد نانو انرژی، توان و انگیزه بنده را برای کار چندین برابر می‎کند. مشاوره‎های حقوقی، مالی، فنی؛ حمایتهای تسهیلاتی و تشویقی، حمایت‎های تخصصی نمایشگاهی، پرسنل و مدیران دلسوز و حرفه‎ای، نگرش معاونت محترم علمی ریاست جمهوری؛ همه در چتر حمایت رهبر معظم انقلاب و توجه ایشان به تکنولوژی نانو، ستاد توسعه فناوری نانو را به بزرگترین نقطه اتکا برای بنده و شرکت رنگین نانو نهال تبدیل کرده است.

برنامه و طرح و ایده کاری‎تان برای آینده چیست؟ چه اهدافی را دنبال می‎کنید؟
ان‎شاءالله توسعه سبد کالا، ورود به بازارهای جهانی و توسعه حجم محصولات مهمترین برنامه‎های ما برای آینده است.

آیا زمینه‎های لازم برای توسعه فعالیت‎های کارآفرینانه مرتبط با فناوری نانو در کشور ما وجود دارد؟
بله، به لطف خدا در کشور همه زمینه‎ها وجود دارد، فقط باید نگاه و توقع‎مان اصلاح شود. باید بدون اتکا به حمایت‎های مستقیم دولتی برنامه‎ریزی کرد، باید به چالش‎ها و نیازهای صنایع به چشم فرصت نگاه کرد، باید از قابلیت‎های نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده در کشور استفاده کرد و در نهایت، خودباوری را در تیم کاری بالا برد. به نظرم با توجه و تمرکز به این موارد، توسعه قابل دستیابی است.

بازارهای خارجی را چه طور ارزیابی می‎کنید؟
در خارج از مرزهای کشور بازارهای بی‎نهایت، انتظار محصولات پیشرفته و با کیفیت ایرانی را می‎کشند. ان‎شاءالله با مطالعه دقیق و مشاوره تخصصی در بحث تجارت خارجی، می‎توانیم سهم خوبی از بازارهای جهانی را بدست آوریم.

از وقتی که در اختیار ما گذاشتید و بابت این لطف و همکاری شما، صمیمانه سپاس‎گزارم. سربلند و پیروز باشید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code

نظرات

0 0

آمنه شبری - ‏۱۳۹۶/۰۹/۰۲

عرض سلام و ادب؛خیلی عالی بود؛واقعا جناب آقای دکتر رحمانی باعث افتخارمون هستند به امید اینکه از چنین افراد نخبه ای در کشور همه جوره حمایت شود تا بیشتر شاهد موفقیت هایشان باشیم؛به امید موفقیت های روز افزون شرکت رنگین نانو نهال-جناب آقای دکتر رحمانی

پاسخ